İnstagram Fotoğraflarının Albenisine Kanmayın!

İnstagram Fotoğraflarının Albenisine Kanmayın!
İnstagram Fotoğraflarının Albenisine Kanmayın!

Yemeğin öncesinde fotoğrafı çekmek aldınız lezzeti azaltıyormuş diyorlar...

-------------------------------

Çağımızın en sık görülen alışkanlıklarından biri olan yiyeceğin yemeğin fotoğrafını çekip Instagram’dan paylaşma ile ilgili olarak yapılan bazı deneyler ilginç sonuçları ortaya çıkardı. Bilim insanlarına göre yiyeceğiniz yemeğin fotoğrafını çekmek, yemekten alacağınız hazzı aza indiriyor.

Journal of Consumer Psychology’nin (Tüketici psikolojisi günlüğü) haberine göre yemek üzere olduğunuz öğünün fotoğrafını görmemiş olmak yemeği daha lezzetli kılıyor. Yemeği önceden görüp tadını hayal ettiğiniz zaman vücutta doygunluk daha kolay yayılmaya başlıyormuş. Yani fotoğrafı çektiğiniz zaman, önceki kadar aç hissedebiliyorsunuz fakat kesinlikle yemekten alacağınız zevki düşürüyorsunuz.

Bu sonuca varan deney şöyle yapılmış: Bir grup üniversite öğrencisi iki farklı odaya ayrılacak şekilde bölünmüş. Bir grup, bir yandan yer fıstığı yerken tatlı ve tuzlu yemek resimlerine bakmış. Bu öğrencilerden gördükleri fotoğrafların kendilerine ne kadar doyurucu gözüktüğü sorulurken bir yandan da yer fıstığından aldıkları hazzı puanlamaları, diğer öğrenci grubundan da yer fıstığı yerken gördükleri resimler arasında seçim yapmaları istenmiş. Öğrencilerin daha fazla fotoğraf gördükçe yer fıstığından aldıkları zevk düştüğü gibi iki öğün arasında seçim yapmakta da gittikçe zorlandıkları ve sonunda kararsızlığın başladığı gözlemlenmiş. Ayrıca öğrencilerin tatlı yemek fotoğraflarına bakarken yer fıstığının tadını daha çok sevdikleri gibi bir detay da ortaya çıkmış.