Bağlantılarınız Kadar Çevrenizde Bir O Kadar Önemli

Bağlantılarınız Kadar Çevrenizde Bir O Kadar Önemli
Bağlantılarınız Kadar Çevrenizde Bir O Kadar Önemli

LinkedIn‘de kendi oluşturduğunuz profesyonel profiliniz kadar bağlantılarınızın, kendi profesyonel çevrenizin sizi nasıl gördüğü ve yansıttığı da o kadar önemli. Diğer bir deyişle bağlantılarınızın sizi nasıl tanımladığı profilinizi LinkedIn’de en öne çık

-------------------------------

LinkedIn‘de kendi oluşturduğunuz profesyonel profiliniz kadar bağlantılarınızın, kendi profesyonel çevrenizin sizi nasıl gördüğü ve yansıttığı da o kadar önemli. Diğer bir deyişle bağlantılarınızın sizi nasıl tanımladığı profilinizi LinkedIn’de en öne çıkaran etkenlerden biri.

LinkedIn, profilinize bağlantılarınızın da katkıda bulunabilmesi için iki bölümü açık hale getirmiş durumda: Yetenek ve Onaylar vE Tavsiyeler. Diğer kullanıcıların uzun uzadıya tavsiye yazmadan size dair yetenekleri profilinize gömmesini sağlayan Yetenek ve Onaylar sizi diğer profesyonellere daha iyi ve doğru anlatacak profesyonel becerilerinizi öne çıkarırken Tavsiyeler de benzer etkiyi yaratan başka bir LinkedIn özelliği.

Geleneksel referans mektubunun dijitalleştirilmiş hali diyebileceğimiz LinkedIn üzerindeki tavsiyeler hem potansiyel işvereninize kendinizi tanıtmanıza, hem birlikte iş yaptığınız kişilere hem de aynı sektördeki diğer profesyonellere gerçek öngörüler sunmasıyla öne çıkıyor.

LinkedIn profilinizi daha değerli hale getirecek ve size yeni profesyonel bağlantılar sağlayarak var olan bağlantılarınızla ilişkilerinizi kuvvetlendirecek tavsiyeler bu kadar önemliyken insanları nasıl sizin için tavsiye yazmaya itebilirsiniz?

LinkedIn tavsiyelerinizi artırmanın en temel yollarını aşağıda derledik.

Diğerlerine tavsiye bırakmaktan çekinmeyin

LinkedIn’de doğru kişiden doğru tavsiye mektubu almak önem kazanıyor ve aslında bunlar sizi değerli hale getiriyor. Eğer sizin için tavsiye yazmasını istediğiniz bir kişi varsa daha ona talepte bulunmadan siz onun için bir tavsiye yazarak profiline eklemesini sağlayın. Aynı Yetenek ve Onaylar da olduğu gibi bağlantınız size geri dönüşte bulunmak ve bu iyiliğinize karşılık vermek isteyecektir. Eğer bağlantınız kendiliğinden size tavsiye yazmaya yönelmezse siz artık ondan gönül rahatlığıyla tavsiye yazmasını isteyebilirsiniz.

Tavsiye taleplerini toplu göndermeyin

Toplu tavsiye talebi aynı çoklu kişilere aynı mesajla atılan e-postalar kadar değersiz ve anlamsız olabilir. Bu yüzden alfabetik sırasıyla herkese aynı mesajla tavsiye talebinde bulunursanız içlerinde çok önemli bağlantılarınızın olduğu kişilerin bu mesajı görmezden gelmesine sebep olabilirsiniz. Bu yüzden toplu tavsiye talepleri yerine kişiselleştirilmiş davetleri tercih etmeniz yerinde olacaktır.

 

Kaynak: sosyalmedya.co