55 Bin Dolarlık Patates Salatası!

Web tasarım, web sitesi tasarımı, web yazılımı, toplu mail hizmeti, web hosting hizmetleri, google optimizasyonu, grafik tasarım, sosyal medya yönetimi
55 Bin Dolarlık Patates Salatası!

Bu insanların patates salatasını ne kadar sevdiklerini tahmin bile edemezsiniz.

-------------------------------

 

Geçtiğimiz temmuz ayında Zack Brown'ın KickStarter.com'da 10 $lık bir proje olarak başlattığı patates salatası projesi ağustos ayında son buldu. Hem de ne son!

(meraklısına KickStarter.com, kullanıcıların gerçekleştirmek için yeterli finansman bulamadıkları projelerine sanal ortamda destekçi aradıkları sosyal bir portal.)

“Basit bir patates salatası yapacağım, türüne daha karar vermedim.” diyen Brown'ın projesinde tehlike de mevcuttu, çünkü daha önceden hiç patates salatası yapmayı denememişti.

Öngördüğü toplam destek 60$'dı. Katılımcı sayısı 200'ü bulduğunda ise “Bu kadar büyüyeceğini tahmin etmezdim” diyebildi, fakat çok daha fazlası gelmek üzereydi.

Naif projesi ve samimi duruşu beğenilerek anında viral bir sansasyon haline geldi. Reddit'te paylaşılan proje ilk haftasında 4.250 beğeni aldı, büyümesindeki en büyük etki buydu. Ardından da internet gerekeni yaptı tabi ki.

Birçok kanaldan röportaj teklifi alan Zack ilk olarak memleketi Columbus/Ohio'da ekrana çıktı. Avustralya ve Hollanda'dan da destek gördü. Hatta hatrı sayılır bir mayonez firmasının bizzat CEO'sundan iş teklifi aldı.

Eğer 100$ gibi bir katılım olursa pizza partisi vermeyi planlamıştı, fakat bu denli bir büyümeden sonra bu kadar insanı sığdıracak bi yer bulamaması ihtimaline karşı The Columbus Clippers beyzbol takımı, stadını Zack'e parti lokasyonu olarak sundu. İşler gitgide garip bir hal almaya devam ediyordu.

1$ ve üstü bağışta bulunan insanların isimlerini patates salatası yaparken bağıracağını söyledi ve 10$'lık katılımcıların mutfakta onlara yardım etmesini istedi.

Sonuç olarak 7000'e yakın katılımcıyla toplamda 55.492$ para toplayan Zack, KickStarter kurallarına karşı olmasına rağmen bu paranın hatrı sayılır bir miktarını hayır kurumlarına bağışladı. Projesi 4 milyon tıklanmayla site tarihinde en çok ziyaret edilen 4. proje oldu.

“Katılımcıların aklında ne vardı bilmiyorum fakat dünyaya mutluluk ve mizah yayma fikriyle yola çıktığım bu projeyi destekledikleri için hepsine çok teşekkür ederim.” diyen Zack projenin dünyayı değiştireceği kanısında. Umarız haklı çıkar.