Web tasarım, web sitesi tasarımı, web yazılımı, toplu mail hizmeti, web hosting hizmetleri, google optimizasyonu, grafik tasarım, sosyal medya yönetimi
Sevim Koş iPhone 6 Geldi!

Son çıkan iPhone 6'ya dair bir inceleme yazısı

-------------------------------

 

Ha çıktı ha çıkacak, az zorla düşüyo tüh takılı kaldı, bi aç-kapa bakalım ya olmadı bayır aşağı vurdursak mı derken sonunda iPhone 6 çıktı arkadaşlar. Hepimize hayırlı uğurlu olsun.

Gün geçtikçe artan yeni çıkacak/çıkan Apple ürününe karşı sergilenen hevesli tutum tahmin ettiğimiz ve gördüğümüz üzere iphone 6 için de sergilenmişti. Hatta daha çıkış tarihi belli olmadan bayiilerin önünde sıraya geçip kamp kuranları bile görmüştük. Hoş, geçtiğimiz sene iPhone 5 alabilmek için böbreğini satmış hintli vatandaşı hatırladığımızda, hüzünle köşelerimize çekilip hayatın anlamını sorgulamaya devam etmiştik.

Tabi ki bu davranışların altında yatan, görsel çekicilikle birlikte yaratılan psikolojik alımın bir pazarlama harikasını olduğunu kabul edip bu mevzuyu kısa tutmak en hayırlısı; Steve'in hakkı Steve'e.

Konumuza dönersek, iPhone 6 iki farklı boyutta piyasaya sürüldü: 4.7 inçlik iPhone 6 ve 5.5 inçlik şu ana kadarki en büyüğü iPhone 6 Plus. İphone 6'yla birlikte Apple'ın android işlemciyle kullanıcılara sunulan devasa ürünlere (bkz: Samsung Galaxy Mega, Sony Xperia Z Ultra..) karşı kendince cevap verdiğini seziyoruz. Bu topa girmeli miydi bilemeyiz fakat bu hareket, tahtının sallanmasını hissettiğini gösteriyor gibi.
 

Ana malzeme olarak anodize alüminyum, paslanmaz çelik ve cam kullanılmış. 4 ve 5'in aksine yumuşak hatlarıyla dikkat çekiyor. Bundaki ana amaç diğerlerine oranla daha büyük olan 6'nın ele daha kolay oturması. İnceliğinin de bununla alakası var gibi (6.9 ve 7.1 mm).

Apple ürünlerinde retina ekrana aşinayız, fakat iPhone 6'da Retina HD bulunuyor. Ekran özellikleri 6 için 1334x750 ve 326 ppi, 6 plus ise 1920x1080 401 ppi. sRGB renk standartıyla daha yüksek kontrast ve beyaz dengesi vaat ediyor.

Teknik olarak bahsetmek gerekirse 64 bit mimarili A8 çip ve hareketleri daha iyi algılayabilmek için M8 işlemcisine sahip. Sunduğu kaliteli hizmete göre eski ürünlere nazaran %50 daha fazla pil ömrü olduğu söyleniyor. Biliyorsunuz ki bu toplumumuzun kanayan bir yarası, umarız dendiği kadar vardır.

Focus Pixels özelliğiyle daha kaliteli fotoğraflar çekmenin yanı sıra 1080p hd ve saniyede 60 karelik video çekilmesini sağlıyor. Hatta slo-mo özelliğiyle 240 fps'ye kadar çıkılabilir. Kamerası 1.5 mikron piksel ve f/2.2 diyaframa sahip.

İphone 5s ile tanıştığımız Touch ID teknolojisi bu üründe de karşımızda. Touch ID sayesinde telefon kilidini çözmenin yanı sıra iTunes ve AppStore'a parola kullanmadan erişim sağlanabiliyor.

iPhone 6 ile birlikte IOS 8 işletim sistemi de kullanıma sunulacak. Daha fazla kullanıcı dostu olduğu söylenen sistem daha eğlenceli bir mesajlaşma imkanı ve daha geniş yelpazeli uygulama seçeneği sunuyor.

iPhone 6'nın Türkiye çıkış fiyatı 3.250 tl, Amerika'da ise 199$. Bu kadar özelliğe değer be abicim diyenlere de Google adlı butik (!) şirketin 2012'de çıkarmış olduğu Nexus'un özelliklerine bir göz atmalarını tavsiye ederiz. Diğer yandan iPhone 6'nın gerçekten bir tasarım harikası olduğunu kabul etmek gerekir.

Neyse efendim acısıyla tatlısıyla bir iPhone bekleyişini de geride bıraktık, önümüzdeki iPhone'lara bakacağız. Hepimize hayırlı uğurlu olsun.