3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Web tasarım, web sitesi tasarımı, web yazılımı, toplu mail hizmeti, web hosting hizmetleri, google optimizasyonu, grafik tasarım, sosyal medya yönetimi
3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü.

-------------------------------

 

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü.

Kutlanacak bir gün değil, her gün gördüğümüz fakat kendilerini ve ihtiyaçlarını göz arkasına attığımız arkadaşlarımızı hatırlama günüdür. Evet bu söylem oldukça trajikomik. Evet çünkü geri kalan üçyüz atmış dört gün aklımızın ucundan bile geçmemekteler. Bugün bile hayatlarına kalıcı bir katkı yaptığımızı söylemek güç geliyor. 

Konuyu çok fazla ajitasyona meze yapmak istemiyoruz. Ama özetle hepimizin ihtiyacı olan şey, engel olarak adlandırdığımız şeyin sadece bir fonksiyonel eksiklik olduğunu anlamak ve acıma duygusu olmadan sevebilme yetisini öğrenmektir. 

Diğer yandan engelli arkadaşlarımızın en çok muzdarip olduğu konu sosyal hayata entegre olamamalarıdır. Fiziksel yaşam koşullarının uygunsuz olması, dış görünşleri ve işlev eksikliğinin bahane edilmesiyle çalışma fırsatı sunulmaması, normal (!) insanlara uyum sağlayamayacağı düşünülerek eğitim hakkının yok sayılması gibi başlıklar bu sorunun temel kaynağını oluşturur.

Bu konuda bizim üstümüze düşen ise, öncelikle bu işin sadece devletin bir sorunu olduğunu düşünmekten vazgeçmektir. Ne kadar geç kalınmış olsa da artık hepimizin elini taşın altına sokması gerekiyor. Sosyal olarak öğretmenin yanı sıra özendirme daha çözümsel olacağı kanısındayız. 

En güzeli siz sevmekten başlayın. Emin olun, işin içine sevgi girdikten sonra gerisi çok daha kolay olacaktır.